top of page
  • Facebook Square
  • Twitter Square
  • Google Square
  • YouTube Square

Historia Orkiestry

W roku 1903 zaczęła swoją działalność Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej w osadzie Piątek. Założycielami i pierwszymi władzami tej organizacji byli:
Prezes –Jan Łoskowski – sędzia i właściciel majątku ziemskiego Janowicach
Naczelnik- właściciel majątku ziemskiego w Łęce- Alojzy Bronikowski
Zastępca Naczelnika - Ludwik Kasiński

W roku 1907 dzięki darowiźnie ( w wysokości 1000 rubli) Mieczysława Krętowskiego –Dziedzica z pokrzywnicy była pobudowana została remiza w raz z salą widowiskową .W tym samym roku dzięki starania księdza K. Gniazdowskiego oraz A. Szulca została założona Orkiestra strażacka, w której pierwszym kapelmistrzem został Józef Szulc. Teraz już można było organizować imprezy dochodowe- było pomieszczenie i Orkiestra która swoją grą przyciągała tłumy nie tylko z Piątku ale i z okolic.

Zdjęcie z 1917 r. na ziemi po prawej kapelmistrz Kazimierz Pałczyński, Werblista Jan Mirecki .Od prawej Tomasz Wasiak, Michał Malinowski, p. Karchowski ,Józef Szulc (w kapeluszu), Wacław Makowski, Przy bębnie Dionizy Jaworski. Drugi rząd od prawej 1 Feliks Makowski, 4,Flisiak , 5 Roman Lewandowski. Trzeci rząd 1, Stanisław Mirecki, 2- Kazimierz Jaworski 4- Witkowski .u góry Kucharczyk z młynowa i Sybilski

Po wojnie bolszewickiej sytuacja w Kraju znacznie się ustabilizowała wzmocniły się władze organizacji 1924 r. Nabyto nowe instrumenty muzyczne dla orkiestry.Jak już wcześniej tak i obecnie Orkiestra swoją grą uświetniała uroczystości państwowe ,kościelne np. Bożego Ciała oraz żegnała poborowych odchodzący do wojska.Były również udziały w przeglądach i konkursach oraz pierwsze sukcesy np.:25 września 1927 r. –Udział w konkursie orkiestr w Łęczycy , Orkiestra zajęła 2 miejsce i w nagrodę otrzymała trąbkę26 sierpnia 1928 r. –W konkursie w Łodzi w wojewódzkiej grupie miejskiej zajęła 4 miejsce6 sierpnia 1930 r. – Konkurs w Łęczycy zajęła 1 miejsce w grupie orkiestr miejskich (nagroda baryton)30 marca 1945 r. – Pierwszy po wojnie koncert orkiestry strażackiej.W 1935 r. Orkiestra Liczyła 28 instrumentalistów (tak podaje Tadeusz Koliński w sprawozdaniu złożonym w 1935 r.) W czasie wizyty Wojewody Łódzkiego Aleksandra Hanke-Nowaka w dniu 26 czerwca oczekiwała Straż na czele z orkiestrą. Po przyjeździe pana wojewody Orkiestra odegrała hymn narodowy.

 

Po wyzwoleniu Piątku w dniu 18 stycznia 1945 roku strażacy zastali zdewastowane pomieszczenia i zniszczony sprzęt. I tutaj na najwyższe uznanie zasługują :-Kazimierz Jaworski naczelnik straży-Anton Błachowicz prezes-Alojzy LewandowskiKtórzy porwali za sobą niewielką grupę ochotników (część jeszcze nie powróciła z Niemiec, gdzie byli wywiezieni na roboty ,niektórzy zginęli i zaginęli w czasie zawieruchy wojennej )i zaczęli odbudowywać naszą straż. Duże straty zarówno w ludziach jak i sparzcie poniosła też OrkiestraDzięki odwadze i zamiłowaniu do muzyki niektórych druhów i ich poświeceniu w dniu 30 marca 1945 r. na Rynku w Piątku mógł odbyć się koncert orkiestry dla społeczeństwa .Nad miejscowością popłynęła melodia „Mazurka Dąbrowskiego”. II wystąpienie miało miejsce 9 maja 1945 r. z okazji kapitulacji Niemiec hitlerowskich. Druhowie którzy przez całą wojnę ukrywali sprzęt i później na nim grali to między innymi :Edward Augustyniak ,Jan Mirecki, Mieczysław Tucholski, Kazimierz Świątkiewicz i inni.

 

25 kwietnia 1946 r. liczba 13 członków byli to Augustyniak Edward, Augustyniak Jan , Władysław Figiel Tadeusz Szymczak, Władysław Krzyżewski, Józef Kominiak, Wacław Głydziak, Stefan Sokołowicz, Kazimierz Prożmowski, Jan Koper, Kazimierz Wicher, Kazimierz Świątkiewicz, JakubowskiOd tego Romku Strażacy dzięki koncertom i organizowaniu imprez dochodowych typu zabawy zarobione pieniądze przeznaczyli na zakup sprzętu i instrumentów muzycznych.Ponieważ w czasie działań wojennych sztandar wraz z dokumentacją uległ spaleniu w 1951 r. rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na sztandar dla OSP. Niestety kwota uzyskana nie wystarczyła na zakup sztandaru, w związku z powyższym Zarząd przeznaczył ją na zakup instrumentów muzycznych.W 1952 r. na potrzeby orkiestry zakupiono 1 tubę basową, 1 puzon suwakowy,1 sakshorn altowy i 1 trąbkę. Zastępca komendanta ds. kulturowo-oświatowych zostaje kapelmistrz – Augustyniak Edward. W 1957r. Orkiestra liczyła 22W dniu 16 Listopada 1961 roku Zarząd wystąpił do Zjednoczenia Polskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych w Łodzi o przystąpienie do sekcji orkiestr amatorskich.W 1963 r. w Wojewódzkim konkursie Orkiestr Dętych w Łodzi nasza Orkiestra zajęła II miejsce w nagrodę otrzymała radioodbiornik z adapterem. Na wyróżnienie za swoją pracę w orkiestrze zasługują druhowie :Kazimierz Wicher, Jan Banasiak, Kazimierz Prażmowski, Czesław Kordialik oraz uczniowie: Jerzy Sierakowski i Andrzej Gałązka.

 

Do dnia 4 czerwca 1989r. Kapelmistrzem Orkiestry Dętej był Antoni Wicher i do 2006r. zostaje Czesław Kordialik, który już wcześniej podczas nieobecności druha Wichra uczył młodzież gry na instrumentach. Nie liczył godzin pracy , często lekcje najmłodszych strażaków odbywały się w jego domu, Każdej soboty i niedzieli a często nawet i w tygodniu z okien świetlicy strażackiej rozlegały się gamy, marsze czy walce W 1994 roku dzięki zaangażowaniu druhów Czesława Kordialika , Alojzego Lewandowskiego, Kazimierza Lewandowskiego wykonano pracę z budową fazy fundamentowej pod II etap budowy remizy .Orkiestra wykonała społecznie remont pomieszczenia do przechowywania instrumentów muzycznych.

druh Czesław Korkialik

W 2005 roku Orkiestra liczyła 35 członków z tego 15 w wieku 12-16 lat. Kapelmistrzem jest druh Czesław Kordialiki on zajmuje się szkoleniem najmłodszych adeptów.

Orkiestra, od powstania w 1907 roku bierze czynny udział w uroczystościach państwowych i kościelnych. W 1936 roku orkiestra zajęła I miejsce na konkursie orkiestr dętych w Łęczycy, I miejsce w 1959 roku w Kutnie. W 1963 roku zajęła II miejsce, oraz brała udział w Koncercie Galowym w Sieradzu. Dwa lata później orkiestra zagrała dla polskiego radia w Łodzi. W 1974 roku w konkursie orkiestr dętych w Gostyninie zajęła II Miejsce. W 1999 roku uczestniczyła we Mszy Świętej w Łowiczu w czasie pielgrzymki Ojca Świętego. W tym samym roku orkiestra została wyróżniona w przeglądzie orkiestr dętych w Świnicach

O 2006r. dyrygentem orkiestry jest Paweł Jabłoński, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu do orkiestry wprowadził szereg zmian. W repertuarze orkiestry pojawiło sie wiele ścieżek dźwiękowych ze znanych filmów, utworów bigband'owych, muzyki jazzowej i klasycznej. Od 2007r. orkiestra dominuje w Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Łęczyckiego zajmując wysokie miejsca na podium.

fotografia orkiestry z próby, rok 2013

bottom of page